Jak opóźnić procesy starzenia?

Dodany przez Posted on 14 komentarzy

„Ludzie przestają się bawić nie dlatego że się starzeją, ale starzeją się dlatego, że przestają się bawić”. Kiedyś przeczytałam gdzieś ten cytat i mocno utkwił mi w pamięci. Zainspirował mnie też do napisania dzisiejszego wpisu. Czy na pewno proces starzenia jest nieodwracalny? Czy w pewnym wieku musimy przestać wykonywać pewne rzeczy?

DUSZA SIĘ NIE STARZEJE

Gdy byłam dzieckiem wydawało mi się, że osoba, która ma czterdzieści lat jest już bardzo stara i ma bardzo nudne i smutne życie. Na pewno każda z Was ma podobne wspomnienia z dzieciństwa. Teraz gdy sobie o tym myślę, uśmiecham się do siebie i cieszę się, że moje wyobrażenia z pierwszych lat życia na szczęście nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

Tak naprawdę nasza dusza się nie starzeje. Wciąż ma swoje potrzeby, pragnienia, chce doświadczać życia. Oczywiście w różnym wieku potrzeby będą się zmieniać, jakość doświadczeń będzie inna, ale to wciąż jest ta sama dusza, która chce, by o nią dbać. Niestety zauważyłam, że ludzie na pewnym etapie życie przestają dbać o swoją duszę. Skupiają się wyłącznie na pracy i obowiązkach, a dusza cierpi, choruje, domaga się uwagi. Jeśli nie damy jej uwagi, nasze życie będzie stawało się coraz bardziej puste, szare i monotonne. Przestaniemy odczuwać chęć do życia i zaczniemy się bardzo szybko starzeć.

CIEKAWOŚĆ DZIECKA

Być może zauważyłyście, że osoby, które wyglądają na dużo młodsze niż są w rzeczywistości, to ludzie, którzy prowadzą ciekawe, inspirujące życie. Dbają o zdrowy styl życia, nie jedzą przetworzonego pożywienia, uprawiają sporty, podróżują, mają dobre relacje z najbliższymi. Jednak przede wszystkim mają podobne podejście do życia. Są przekonani, że wszystko, co najlepsze przed nimi, a oni wciąż mają dużo do zaoferowania. Są stale ciekawi świata, chcą nieustająco uczyć się nowych rzeczy i poszerzać swoje horyzonty. Takie podejście powoduje, że procesy starzenia zostają znacznie opóźnione.

PRAWDZIWA EDUKACJA ZACZYNA SIĘ W DOROSŁYM ŻYCIU

Zauważyłam, że ludzie często myślą, że po skończeniu szkoły czy studiów już nie będą musimy się niczego uczyć. Tymczasem prawdziwa edukacja powinna zacząć się dla nas w dorosłym życiu. Niestety nasz obecny system edukacji jest tak skonstruowany, że nie przygotowuje nas do życia. Celowo w szkołach uczymy się nieprzydatnych rzeczy, które zakuwamy na pamięć a później zapominamy. Dlatego sami powinniśmy zgłębiać wiedzę na tematy, które będziemy mogli wykorzystać w swoim życiu. Moim zdaniem kluczowa jest wiedza dotycząca relacji damsko – męskich, zdrowia, samoświadomości, poznania siebie, pozytywnego myślenia, ale też finansów czy codziennej organizacji. Dla każdego z nas to oczywiście mogą być różne dziedziny. Bez względu na to, co uważasz za przydatne, zacznij zgłębiać wiedzę na ten temat. Czytaj książki, artykuły, słuchaj podcastów czy audycji. Rozmawiaj z ludźmi, którzy mają wiedzę na dany temat i potrafią ją wdrożyć w życie. Możesz też zapisać się na kursy lub wyjechać samotną w podróż, która też z pewnością nauczy Cię wielu rzeczy i pozwoli Ci lepiej zrozumieć siebie. Jeśli Twój mózg będzie stale pracował, na dłuższej zachowasz młodość.

ZWRACAJ UWAGĘ NA SWOJE MYŚLI

To jakie tworzymy myśli ma kluczowe znaczenie dla naszego podejścia do życia. Tymczasem właśnie to podejście sprawia, czy mamy ochotę wstać z łóżka, czy będziemy mieć dobre relacje z innymi bądź czy stworzymy coś kreatywnego. To, w co wierzymy staje się naszą prawdą. I naprawdę nie ma znaczenia, co na dany temat mówią inni. Bo jeżeli Ty jesteś przekonana, że sobie poradzisz z daną sytuacją, to z takim podejściem masz oczywiście dużo większą szansę na powodzenie. Jaki to ma związek z procesami starzenia? Otóż im częściej będziesz produkować negatywne myśli, tym szybciej  Twoje zdrowie zacznie szwankować. Oczywiście zacznie też chorować dusza, bo dusza i ciało zawsze idą w parze, są całością. Gdy słucham starszych osób, które dożyły ponad stu lat, widzę pewną rzecz wspólną. Mianowicie, są to osoby pogodne, pozytywnie nastawione do życia, które chętnie żartują i żyją na luzie.

WSZYSCY JESTEŚMY POŁĄCZENI

Mimo że ludzie tak bardzo różnią się od siebie, to tak naprawdę wszyscy mamy te same pragnienia. Chcemy być zdrowi, kochani i szczęśliwi. Wszyscy jesteśmy całością i nieustająco na siebie odziałujemy. Warto sobie zdać sprawę, że każde zachowanie czy życzenie, które kierujemy w stosunku do drugiego człowieka tak naprawdę jest wymierzone w nas samych. Dlatego jeśli mamy nieczyste intencje w stosunku do innych, to musimy pamiętać, że będą one skierowane do nas. W ten sposób sami sobie szkodzimy, osłabiamy siebie i szybciej się starzejemy.

Zatem jeśli chcecie długo cieszyć się młodością i dobrym zdrowiem, zwracajcie uwagę na swoje myśli i życzcie innym tylko to, co same chciałybyście doświadczyć. Bycie dobrym, empatycznym i wrażliwym na potrzeby innych pozwoli nam dłużej cieszyć się dobrym samopoczuciem. Natomiast złość, gniew , zazdrość, zawiść i inne negatywne emocje z pewnością drastycznie przyspieszą naszą starość.

Do mojej listy powinnam jeszcze dorzucić zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną, medytację czy unikanie stresu. Jednak są to elementy bardzo dobrze znane, dlatego postanowiłam już na nich się nie skupiać, co nie znaczy, że są mniej ważne.

Mam nadzieję, że zainspirowałam Was do wprowadzenia tych rzeczy do swojego życia. Jestem ciekawa, jakie są Wasze przemyślenia na ten temat. Macie swoje sposoby na opóźnienie procesów starzenia?

Skomentuj Wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 Komentarze
 • Marta | Projekt Spokój
  13 stycznia, 2020

  Bardzo ciekawy, pozytywny wpis :). Co może opóźnić proces starzenia? Dbanie o siebie i zachowywanie pogody ducha :). Czasem to ostatnie jest bardzo trudne, szczególnie kiedy spotykają nas przykre zdarzenia. Wiadomo, nie zawsze mamy ochotę się uśmiechać, ale warto pielęgnować humor i pogodę na co dzień, i zwracać uwagę na to, czy sami niepotrzebnie nie wyolbrzymiamy problemów. Być otwartym na dobro w naszym życiu, odcinać się od toksycznych ludzi, „trenować” umysł – myślę, że to również pomoże 🙂

  • Magda
   13 stycznia, 2020

   Marta, dziękuję:) Niestety nasz mózg ma skłonność do wyolbrzymiania problemów, dlatego trzeba go trochę ujarzmić;) Dziękuję za Twoje przemyślenia, pozdrawiam:)

 • stylowoizdrowo
  13 stycznia, 2020

  Zdrowa dieta, naturalna pielęgnacja, zabiegi na ciało, aktywność fizyczna, medytacja i ćwiczenia na sprawność umysłową 🙂 takie są moje sposoby na przedłużenie młodości. Ale to co piszesz jest również bardzo ważne, szczególnie nasze myślenie.

  • Magda
   13 stycznia, 2020

   Stylowoizdrowo, świetne metody. Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam cieplutko:)

 • puch ze słów
  13 stycznia, 2020

  I Znowu garść pomocna 🙂 Ja gdy byłam mała myślałam że ci co mają 30 to są już starzy… 😉 Ruch zapewnia młodość i to jest prosty banał. No i umiar w jedzeniu. I życzliwiść dla innych… Warto pamiętać. Pozdrawiam 🙂

  • Magda
   13 stycznia, 2020

   Puch ze słów, ze wszystkim się zgadzam:) Umiar w jedzeniu jest bardzo ważny. Tak naprawdę potrzebujemy dużo mniej jedzenia niż nam się wydaje. Sama się o tym przekonałam,gdy byłam 9 dni na poście sokowym. Piłam same soczki i naprawdę nie byłam głodna. Pozdrawiam:)

 • Ula - wmojejnaturze.pl
  14 stycznia, 2020

  Zgadzam się z tym, że my sami mamy wpływ na to, jak szybko będziemy się starzeć. Oprócz takich oczywistych rzeczy jak dbanie o zdrowie i aktywność fizyczna, to również ciekawość świata, otwartość na nowe doświadczenia, życzliwość dla innych, a przede wszystkim miłość – do Boga, ludzi i siebie samych są moim przepisem na młodość:)

  • Magdalena
   14 stycznia, 2020

   Ula, to prawda, miłość jest odpowiedzią na wszystkie pytania ❤️Pozdrawiam serdecznie ?

 • Justyna | jakogarniam.pl
  16 stycznia, 2020

  Bardzo fajny wpis. Jesteśmy tym, czym myślimy, że jesteśmy. 🙂

  • Magda
   16 stycznia, 2020

   Justyna, dziękuję:) Absolutnie tak!:) Pozdrawiam:)

 • Judyta
  21 stycznia, 2020

  U mnie pozytywne myślenie zagościło po przeczytaniu m.in. Potęgi Podświadomości oraz innych podobnych książek. Zeszłoroczne wyzwanie Ewy Chodakowskiej metamorfoza w 90 dni – również zmieniła moje myślenie i wprowadziłam codzienną poranną wdzięczność za to co mam.
  Jeżeli spotyka mnie coś nie fajnego pytam sama siebie czego miało mnie to nauczyć? Co z tego wyniosę dla siebie?
  Takie podejście ułatwia życie 😉

  • Magda
   21 stycznia, 2020

   Judyta, świetne podejście:) Pozdrawiam cieplutko:)

 • Ania
  3 lutego, 2020

  Witaj 🙂 jestem tu pierwszy raz i już po tym wpisie podoba mi się 🙂 to szczera prawda co piszesz, to same mądre słowa 🙂 dlatego ja mimo mojego wieku staram się ciągle bawić i myśleć pozytywnie. W dzisiejszych czasach nie zawsze jest to łatwe, ale staram się…

  • Magda
   4 lutego, 2020

   Witaj Aniu:) Cieszę się, że odwiedziłaś mojego bloga:) Cudownie, że towarzyszy Ci pozytywne myślenie:) A wiek to tylko cyfry, najważniejsze jest to, jak czujemy się w środku:) Pozdrawiam ciepło:)

Previous
Jak zacząć tworzyć świadomą relację?
Jak opóźnić procesy starzenia?